Не секрет, що мандрівників можна поділити на три категорії. Перша – це люди, які навчаються і не можуть дозволити собі дорогий готель (учні, студенти). Найчастіше вони шукають дешеве місце для ночівлі. Друга категорія – люди, які подорожують час від часу, які готові витратити гроші, щоб просто чудово відпочити один раз на рік, і третя – це ті, хто регулярно виїжджає до іншої місцевості на бізнес-зустрічі.
Рано чи пізно представник кожної з трьох категорій повинен буде скористатися послугами різних місць для ночівлі. Готель, ботель, флотель, шале, готелі, апартаменти, хостели... Нічого дивного, що будь-яка нормальна людина, далека від світу турбізнесу, може заплутатися в цих поняттях. Настав час розкласти їх «по поличках» і поговорити про те, чим вони відрізняються один від одного.
Готель
Таким терміном, як правило, називають ті готелі, які розташовуються в центрі міста або в межах міста та пропонують широкий набір послуг. В них зупиняються або під час екскурсійного туру, або під час короткострокових бізнес-поїздок. До них застосовна стандартна класифікація, і якщо готель має 3* – додаткових «зірок з неба» від нього не варто чекати. Це найпопулярніший тип «поселення», який можна легко забронювати навіть в останній момент перед виїздом. Люди люблять смачні сніданки, накрохмалену білизну, пухнасті халати та одноразові дрібнички, які кожен готель, що поважає себе, повинен надати своїм гостям.
Бізнес-готелі
Є спеціалізовані бізнес-готелі, які мають чітку клієнтуру. В них можна знайти все, що необхідно для ведення переговорів, влаштування конференцій, комфортної роботи «на відстані» від офісу. Бізнес-готелі найчастіше розташовуються у місцях ділової активності – великих економічних центрах.
Готелі-курорти або резорт-готелі
На території таких готелів знаходиться практично все, що потрібно для відпочинку: фітнес-центри, тенісні корти, спа-салони, басейни, кілька ресторанів та кафе. Тут можна жити, не виходячи із номера, або за територію готелю. Тут зібрано все для вашого відпочинку: від одноразових капців до душової шапочки. Про вас подбали, залишається лише відпочивати.
Бутік-готелі
Бутік-готелі – шикарні готелі 5*, які в першу чергу піклуються про стиль та дизайн. Вартість проживання в таких готелях дуже висока, зате розташовуються вони переважно в самому центрі міста. Коли заходиш у номер – усі дрібниці говорять про статус. Тут знають, хто ви і чого варті: у ванній буде найдорожча міні-косметика, а білий халат можна буде просто викинути, якщо він вам набридне.
Апартаменти та апарт-готелі
Апартаменти є квартирами, які здаються в оренду туристам з різних країн на тривалий та не дуже термін. При цьому важливо зрозуміти, що апартаменти та апарт-готелі є дещо різним типом розміщення. Останні, як правило, знаходяться при готелях, або функціонують власними силами, але за своїм типом і набором послуг схожі з готелями. Істотна відмінність апарт-готелю від простого – в кількості кімнат у номерах та кухні.
Апартаменти - це найчастіше гаряча вода з бойлера, якої може не вистачити на всіх проживаючих, це ванна без опалення, це не завжди блискуча якість прибирання, відсутність сервісу. Але це шанс познайомитися з прикольними людьми, жити в центрі міста в районі, де живуть місцеві, отримати інсайдерську інформацію про те, де найсмачніша кава, круті ресторани, вечірки тощо. Людей приваблює в оренді апартаментів можливість "live like locals" та нижча порівняно з готелем ціна. Те, що відштовхує - факт того, що найчастіше апартаменти в побутовому плані набагато гірші за власну квартиру.
Bed and Breakfast
Bed and Breakfast – бюджетні готелі, які вперше з'явилися у Великій Британії. Керуються B&B однією сім'єю, і часто не мають «зіркової» класифікації та навіть статусу готелю. При цьому саме в Bed and Breakfast можна скуштувати традиційну, приготовану своїми руками кухню регіону, відчути домашній затишок та колорит країни. Приємні дрібниці у номері підібрані самими господарями.
Гірськолижні готелі, шале
Гірськолижні готелі являють собою як традиційні будівлі готелів, так і затишні будівлі в два-три поверхи з колод з похилим дахом - шале. Ці традиційні альпійські будиночки сьогодні копіюють на багатьох гірськолижних курортах, зокрема Буковелі. Розташовуються такі готелі поблизу схилів та підйомників, іноді катання на лижах можна розпочинати прямо від дверей. Як правило, все в номері з логотипом самого курорту - від косметики у ванній до рушника.
Хостели
Хостели – молодіжні готелі, в яких зупиняються мандрівники, які віддають перевагу якомога економічнішому проведенню своєї відпустки. Найдешевші номери в хостелах, як правило, є великими кімнатами, в яких зупиняється до 12-20 осіб. Чим менше ліжок, тим дорожче проживання. Хостел-рух поєднує всіх прихильників подорожей з рюкзаком незалежно від їх віку, національності, кольору шкіри, релігії, статі чи політичних переконань. Але є одне «але» – тут немає навіть найнеобхіднішого гігієнічного набору. Сюди лише тим, хто дотримується правила «все своє ношу із собою». У кімнаті ви, швидше за все, не знайдете ні телевізора, ні телефону, ні інтернету. Це головна відмінність від номера у готелі. Тут як у комуналці: спільний душ, санвузол, прибирання проводиться дуже рідко. Пам'ятайте, у хостелі ви орендуєте не кімнату, а лише ліжко. Будьте готові до всього, зокрема й до балакучих сусідів, які заважатимуть вашому сну. Номери, у яких вам надається спальне місце, зазвичай розділені за статевою ознакою: жінки з жінками, чоловіки з чоловіками. Змішані також бувають, але дуже рідко.
Спа-готелі
Спа-готелі також вважаються відносно недавньою появою у світі туризму. У них є все, що включає слово «спа»: велнес-центр, оздоровчі та омолоджуючі процедури, тренажерні зали, басейни, масажні кабінети, комфортні номери, спокійна атмосфера, словом – повний релакс. Знайти такі готелі можна поблизу курортів.
Мотелі
Мотель – придорожній готель, розташований біля великої автомагістралі. Вхід у номери, як правило, здійснюється з вулиці або одразу від місця паркування. Вартість ночівлі у таких закладах невисока. Приємні дрібниці в номері не шукайте, а знайдете – краще не чіпайте.
Лоджі
Лоджі - це головне місце розміщення на сафарі в Африці. Такі готелі знаходяться або на території національних парків або поряд з ними. Відмінною їх особливістю є те, що вони побудовані з екологічних матеріалів, і як правило, являють собою бунгало, що окремо стоять. Вартість проживання в лоджах зазвичай включена у вартість сафарі, і назвати це задоволення дешевим не можна.
Крім того, існує ще безліч інших місць, де можна зупинитися під час подорожей:
Кемпінги – табори для авто-, мото- та велотуристів, які, як правило, знаходяться у заміській місцевості або неподалік моря. Вони пропонують місця для ночівлі, часто в наметах чи літніх будиночках, обладнаних кухнями та деякими елементарними зручностями.
Флотель - плавучий готель, своєрідний "курорт на воді", який працює за сезонами.
Ботель – невеликий готель на воді, в якості якого використовується відповідним чином обладнане судно.
Флайтель – аероготель або «літаючий готель». Цей дуже дорогий тип розміщення обладнаний посадковим майданчиком та розташовується далеко від цивілізованих місць, дістатися яких можна тільки повітрям.
Алькасар та Поусада – старовинні середньовічні замки (або монастирі), які останнім часом використовуються як висококласні готелі.
Існують навіть «льодові готелі» та підводні готелі!
Питання, власне, просте. Чого ви хочете від місця для ночівлі?